Prešovská univerzita vybudovala ďalších päť špičkových laboratórií

29.04.2013 Prešov

Prešov 29. apríla (TASR) – Prešovská univerzita (PU) v posledných rokoch výrazne rozširuje možnosti pre vedecký výskum a aplikácie jeho výsledkov v praxi. Darí sa jej to aj vďaka úspešnému získavaniu zdrojov z eurofondov.

Jedným z takýchto projektov je aj vybudovanie Centra excelentnosti (CE) ekológie živočíchov a človeka. V priestoroch PU na ulici 17. novembra v Prešove za účasti predsedu vlády SR Róberta Fica dnes slávnostne otvorili ďalšiu časť tohto centra, ktorá vznikla v rámci 2. etapy projektu.

Univerzita na túto časť projektu získala nenávratné finančné prostriedky vo výške 2,77 milióna eur., ktoré boli použité na stavebné úpravy a prístrojové vybavenie piatich laboratórií. Ide o dve laboratóriá sekvenčných analýz, dve laboratóriá environmentálnych biotechnológií a laboratórium biodiverzity živočíchov.

„Toto je výborný príklad ako využiť zdroje. Celkovo asi štyri milióny eur boli preinvestované do tohto centra. Prešiel som päť špičkových laboratórií, ktoré sú vynikajúco vybavené a hovoril priamo na mieste aj s ľuďmi o tom, na čom konkrétne robia. To sú neuveriteľne zaujímavé projekty. Moderné prístroje, mladí ľudia - toto je budúcnosť Slovenska,“ uviedol po prehliadke centra excelentnosti premiér Fico.

Zdôraznil, že Slovensko sa musí uberať takou cestou, aby vznikala alternatíva výroby postavená na poznatkoch a na produkcii s vysokou pridanou hodnotou. Z tohto dôvodu vláda plánuje v rámci sústavy šiestich operačných programov klásť veľký dôraz na oblasť vedy a výskumu a ich prepojeniu s praxou.

Riaditeľ CE prof. Ivan Bernasovský vysvetlil, že laboratóriá sekvenčných analýz disponujú najmodernejšou svetovou technológiou v oblasti výskumu DNA, ktorá umožňuje rýchle čítanie celého ľudského genómu.

„Tieto moderné metódy sa používajú napríklad na identifikáciu špecifických génov spôsobujúcich genetické poruchy,“ doplnil Bernasovský.

Pripomenul, že ďalším nevyhnutným krokom pre skvalitnenie a rozširovanie výskumu bolo vytvorenie Bio-banky. Zodpovedajúce databázy totiž umožňujú určitý stupeň dostupnosti, vhodnosti a výmeny vzoriek pre vedecké štúdie a sú nevyhnutné pre štúdium a overovanie vzťahu génov k špecifickým ochoreniam.

„V laboratóriách environmentálnych biotechnológií sa budú vedeckí pracovníci zaoberať izoláciou a determináciou prírodných látok v štúdiu zameranom na ekofyziologický výskum zvierat a rastlín,“ pripomína riaditeľ CE.

Dodal, že tieto pracoviská disponujú modernými prístrojmi ako napríklad: plnoautomatický imunologický analyzátor pre štúdium biomarkerov, klinický biochemický analyzátor pre stanovenie enzýmov, lipidov a monitoring drog.

Výskum v laboratóriu biodiverzity živočíchov sa zameriava na stanovenie medzidruhovej diverzity živočíchov a determináciu živočíchov na úrovni druhu. K tomu využívajú moderné optické prístroje a techniku zameranú na analýzy faktorov životného prostredia.

Bernasovský uviedol, že kolektív spomínaného CE tvorí 15 vedeckých pracovníkov a doktorandov. O ich úspešnosti svedčia vedecké výsledky, publikované v odborných časopisoch a zahraničných vedeckých periodikách.

Výsledky svojej práce rovnako prezentovali na desiatkach zahraničných kongresov a rovnako vydali deväť monografií.
 

Vyberte región

mark